Investovanie

Akciové trhy na horskej dráhe

Najprv prudký prepad, potom prudký skok. Čo sa to deje s americkým akciovým trhom?

Za posledné dni finančné trhy zaznamenali značné výpredaje, ktoré boli vyvolané oznámením recipročných ciel zo strany Donalda Trumpa. Tieto clá sa majú dotknúť 184 krajín a teritórií, vrátane dôležitých obchodných partnerov USA, čo vyvolalo obavy z negatívnych následkov pre globálnu ekonomiku a medzinárodný obchod.

V negatívnom zmysle clá zaujali nielen svojou výškou, ale aj zvláštnym výpočtom, ktorý vypovedá o spôsobe rozmýšľania niektorých ekonomických poradcov prezidenta USA.

Tu je výber recipročných ciel zavedených zo strany USA.

Ako reagovali trhy?

Prezident USA oznámil navrhované clá v stredu 2. apríla. Investori zareagovali veľkými výpredajmi akcií. Index S&P 500, ktorý zahŕňa 500 najväčších amerických spoločností podľa trhovej kapitalizácie, sa do piatku prepadol o viac ako 10 %. NASDAQ-100 klesol ešte viac a zaznamenal najväčší pád za jeden deň od paniky po vypuknutí koronavírusu v marci 2020. Po Trumpovom ozname investori tŕpli, čo ich čaká po víkende. Nasledujúci pondelok mnohí komentátori prirovnávali k čiernemu pondelku 19. októbra 1987, ktorý je zapísaný medzi najväčšími pádmi burzy.

Tento stav však netrval ani týždeň.

V stredu 9. apríla Donald Trump oznámil, že pozastavuje platnosť pôvodných vysokých ciel na obdobie 90 dní. Nové clá sa týkajú 75 krajín a majú byť vo výške 10 %. Americké akcie po oznámení tejto novinky vyleteli prudko nahor a zaznamenali tretí najväčší jednodňový nárast od druhej svetovej vojny. Prudší skok burzy zaznamenali len počas veľkej hypotekárnej krízy v októbri 2008.

Ako (ne)využiť poklesy a pády

V prvom rade sa nesnažme časovať trhy. Čo to v praxi znamená? Čisto teoreticky je časovanie trhu situácia, keď sa investorovi podarí vystihnúť ideálny moment na nákup. Akcie sú dole, je to najlacnejšie — vtedy zainvestujem. Žiaľ, v realite sa to takmer nikdy nepodarí. Nesprávne načasovanie trhu, dokonca aj o niekoľko dní, môže výrazne ovplyvniť výnosy investora. A straty z času, kedy nie sme zainvestovaní na trhu, môžu byť veľmi vysoké.

Nasledujúce scenáre porovnávajú celkový výnos z investície 10 000 USD do indexu S&P 500 v období od 1. januára 2003 do 30. decembra 2022. Zameriavajú sa najmä na vplyv vynechania najlepších dní na trhu v porovnaní s dodržiavaním dlhodobej investičnej stratégie.

Ako vidíme v tabuľke, pôvodná investícia vzrástla viac ako šesťnásobne, ak bol investor na trhu nepretržite počas celého obdobia.

Ak by však investor vynechal len 10 najlepších dní na trhu, jeho konečná hodnota portfólia by bola viac ako o polovicu nižšia – namiesto 64 844 USD by skončil len s 29 708 USD.

Čo napovedajú predošlé krízy

Neistota na finančných trhoch pretrváva najmä v súvislosti s nepredvídateľnou politikou Donalda Trumpa. Nie je možné presne určiť, ako dlho bude trvať obchodná vojna a uplatňovanie ciel. Súčasné výpredaje sa zaradili medzi najprudšie za posledných 30 rokov. Napríklad, keď Trump v roku 2018 zaviedol clá na Čínu, index S&P 500 sa v rámci roka prepadol takmer o 19 %. Kde sa nachádzame v tomto cykle dnes je otázne. Ďalší vývoj bude závisieť najmä od politických rozhodnutí Donalda Trumpa, ktoré je takmer nemožné predpovedať.

Nevieme, ako dlho potrvá návrat na maximá z aktuálnych prepadov. Môžeme sa však pozrieť do minulosti a zistiť, ako dlho to trvalo pri podobných prepadoch v minulosti. Veľké prepady na finančných trhov v rokoch 2000 a 2007 sa významne podpisujú pod dlhšiu priemernú dobu návratu. Bez nich by návrat na pôvodnú hodnotu trval približne 240 dní.

A bežný investor? Najlepšie, ak neurobí nič

Najlepšou voľbou je zostať pokojný a nerobiť unáhlené rozhodnutia. Pre dlhodobého investora sa v skutočnosti nič zásadné nemení – naopak, aktuálna situácia mu poskytuje príležitosť nakupovať za výhodnejších podmienok, než aké boli na trhu pred tromi mesiacmi.

Výkyvy na finančných trhoch sú prirodzené a opakujú sa pravidelne. Práve volatilita akciových trhov je akousi „daňou“ za to, že akciové investície dlhodobo dosahujú najvyššie zhodnotenie a prekonávajú infláciu. Vyšší výnos nie je možné dosiahnuť bez rizika. Investori, ktorí majú k dispozícii voľné finančné prostriedky, môžu aktuálnu situáciu využiť na nákup za nižšie ceny. Takéto mimoriadne investície môžu z dlhodobého hľadiska priniesť vyššie zhodnotenie nad úroveň akciových indexov.

Zdroj: Unsplash, eDenníkN, SME, Visualcapitalist, FactSet

Moja spolupráca, z pozície projektového a investičného riaditeľa, začala so spoločnosťou PROSIGHT Slovensko v roku 2019. Našim spoločným cieľom je neustále zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb, budovať dlhodobé vzťahy s klientmi a pracovať na inovatívnych riešeniach, ktoré budú spoločnosť PROSIGHT Slovensko posúvať neustále dopredu.

Napíšte mi správu

Chcem byť informovaný

Pravidelný newsletter s najnovšími správami z oblasti hypoték, sporenia, dôchodkového sporenia, ... Prihlásením sa súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Súvisiace články