Vývoj na finančných trhoch bol v posledných týždňoch turbulentný a ovplyvnený najmä vojnovým konfliktom. Vzhľadom na aktuálnu situáciu na Ukrajine a sankcie uvalené na Rusko, by sme vás radi v nasledujúcich bodoch informovali o aktuálnej situácii na finančných trhoch:
- Vývoj hlavných akciových indexov od 23.2.2022 (zatváracia cena dňa) do 11.3.2022:
- Hlavné európske indexy boli oveľa viac negatívne zasiahnuté než tie americké, čo súvisí najmä s väčšou previazanosťou Európy na ruský trh (špeciálne komodity), uvalenými sankciami, ako aj geografickou blízkosťou vojnového konfliktu.
- Niektoré európske akciové indexy boli priebežne v poklese aj viac ako 16 %, no tieto straty sa im koncom minulého týždňa podarilo eliminovať.
- Vývoz krajín EÚ do Ruska je nižší ako bol v minulosti a aj vzhľadom na uvalené sankcie bude v najbližšom období významne klesať.
- Pre Rusko je však Európa stále najdôležitejším obchodným partnerom, kam smeruje viac ako 37 % exportu krajiny.
- Mnohé štáty EÚ sú stále vo veľkej miere závislé na dodávkach plynu a ropy z Ruska.
- Množiace sa sankcie západných krajín voči Rusku, kapitálové kontroly či prudké oslabenie rubľa budú mať výrazne negatívny vplyv na hospodárstvo Ruska a rastúcu infláciu.
- Ruská centrálna banka pozastavila obchodovanie na moskovskej burze cenných papierov 25.2.2022 a týmto krokom oddialila výpredaj na akciovom trhu.
- Akcie ruských spoločností obchodovaných na zahraničných burzách utrpeli masívne straty.
- Z pohľadu menových kurzov, došlo od 23.2.2022 do 11.3.2022 k nasledovnému vývoju kurzu € voči vybraným menám:
- Tak, ako v prípade akciových indexov, aj v tomto prípade boli väčšie straty korigované pozitívnym vývojom koncom minulého týždňa.
- Vývoj na finančných trhoch bude v najbližších dňoch až týždňoch ovplyvnený najmä vývojom vojnového konfliktu,
- Finančné trhy zároveň očakávajú rozhodnutie americkej centrálnej banky, ktorá by tento týždeň mala oznámiť zvýšenie základnej úrokovej sadzby o 0,25 %.
- Rastúce ceny energií, ako aj plánované obmedzenie exportu vybraných druhov obilnín z Ukrajiny či Ruska, sa pravdepodobne podpíšu pod vyšší nárast inflácie vo svete.
- Z ETF fondov, zastúpených v PROSIGHT investičných stratégiách, má priamu expozíciu na Rusko len tento fond:
- iShares J.P. Morgan EM Bond Eur Hedged UCITS ETF- podiel ruských dlhopisov na celkových aktívach fondu je aktuálne vo výške 1,24 %, a teda samotná expozícia na Rusko je zanedbateľná
- tento fond je v istom pomere zastúpený od konzervatívnej až po dynamickú stratégiu
- ruská centrálna banka vydala, nateraz dočasný, zákaz vyplatenia úrokov z dlhu zahraničným veriteľom, veľmi pravdepodobne tu hovoríme o technickom defaulte
- Žijeme v globalizovanom svete, kedy nie je možné abstrahovať od toho, čo sa deje v iných krajinách a vývoj vojnového konfliktu negatívne ovplyvňuje akciové trhy na celom svete
- Z pohľadu investorov je dôležité, aby:
- sledovali svoj investičný horizont a zvolenú investičnú stratégiu
- realizovali pravidelné nákupy, tak v dobrých, ako aj zlých časoch
- vnímali investičné stratégie ako globálne diverzifikované riešenia
- nerobili unáhlené rozhodnutia
- boli pripravení na možnosť ďalších poklesov na finančných trhov
Našou snahou je prinášať vám vždy najaktuálnejšie informácie, no treba mať na pamäti, že situácia na finančných trhoch je špecifická a mení sa neustále. To, čo platilo dnes, už nemusí platiť zajtra.
Zdroj titulného obrázka: Canva
Zdroj tabuliek: Vlastné spracovanie
Moja spolupráca, z pozície projektového a investičného riaditeľa, začala so spoločnosťou PROSIGHT Slovensko v roku 2019. Našim spoločným cieľom je neustále zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb, budovať dlhodobé vzťahy s klientmi a pracovať na inovatívnych riešeniach, ktoré budú spoločnosť PROSIGHT Slovensko posúvať neustále dopredu.
Napíšte mi správu