Osobné financie

Ako sa podniká vo financiách a ako v iných oblastiach? 

Skúsený podnikateľ by vám určite povedal, že prvou polovicou úspechu v biznise je mať hneď na začiatku dobrý nápad a druhou finančný kapitál. A práve to je častým kameňom úrazu, pre ktorý sa množstvo ľudí vzdá myšlienky podnikať. Mnohí ani nevedia, ako začať; podnikanie sa totiž v škole neučí. Iní sa obávajú finančného rizika. 

V roku 2024 však existuje veľa spôsobov, ako môžete podnikať aj bez peňazí. Potrebujete len trpezlivosť, ochotu tvrdo pracovať a skúšať nové veci. Dokonca nemusíte mať ani ten vyššie spomínaný originálny nápad. 

Jedným zo spôsobov podnikania takmer bez rizika a nutnosti vstupného finančného kapitálu  je napríklad podnikanie vo finančnom sprostredkovaní. Pre zaujímavosť si ho môžeme porovnať s tradičným podnikaním, ako príklad si vezmime kamennú predajňu oblečenia s internetovým obchodom. 

Ako na kamenný obchod s e-shopom

Na začiatku musíte mať nápad. Nemá zmysel otvárať obchod, ktorý má veľkú konkurenciu a žiadnu pridanú hodnotu. Môžete sa inšpirovať v zahraničí, no bez hlbokej znalosti prostredia a témy sa vám podarí nájsť dieru na trhu len ťažko. 

Ak ste predsa uspeli a veríte svojmu nápadu, čaká vás práca na jeho realizácii. Ako jednu z prvých vecí potrebujete nájsť vhodný priestor na prenájom, ideálne s dostatočnou rezervou na čas rozbehu. Pripravte sa na to, že začínajúcemu podnikateľovi bez histórie dnes finančné inštitúcie len ťažko zafinancujú jeho papierový podnikateľský nápad. Budete preto potrebovať dostatočné vlastné zdroje. 

Potrebujete dodávateľov, musíte si nastaviť ceny, naštartovať marketing a myslieť na desiatky ďalších vecí. Veľkou položkou rozpočtu bude aj tovar, ktorý sa chystáte predávať.  

Aj keby ste boli na začiatku odhodlaní vo svojom biznise pracovať sami, časom budete istotne potrebovať zamestnancov (predávanie, upratovanie, účtovníctvo) a spolupracovníkov (programovanie a správa e-shopu, marketing). Pri všetkých formách podnikania samozrejme treba počítať s nákladmi na odvody a dane. 

Úspech si vyžaduje čas, mali by ste preto mať dostatočne veľkú finančnú rezervu, aby ste vedeli všetko vyššie menované zvládnuť, kým váš biznis začne vynášať. Aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam, odporúčam podrobne rozpracovaný biznis plán, v ktorom detailne rozmeníte na drobné cash-flow čase a priestore. 

Postupne, ak sa vám podarí zvýšiť predaje a zisky, začnete väčšinu povinností delegovať. Vtedy si pravdepodobne začnete podnikanie naozaj uživať. 

Podnikanie vo finančnom sprostredkovaní

Pri podnikaní vo financiách narazíte na veľký rozdiel oproti klasickému podnikaniu hneď v úvode: nepotrebujete nápad a ani kapitál na štart. Nápad nie je podstatný – finančné sprostredkovanie je oblasť stará ako samotné peniaze. Rozdiel v tomto type podnikania nerobí originalita, ale poctivosť, kontinuálne vzdelávanie a expertíza. Všetko toto a ešte čosi navyše vám vie poskytnúť silný partner, napríklad spoločnosť PROSIGHT Slovensko.

Finančné sprostredkovanie funguje podobne, ako franšíza, jedinou nutnou investíciou je však v tomto prípade váš čas. Áno, ten je vzácny, no oproti predošlému príkladu s kamenným obchodom ho nepotrebujete o nič viac – naopak. Úvod podnikania vo finančnom sprostredkovaní môžete zvládnuť aj popri zamestnaní. 

Najprv sa budete veľa učiť. Je extrémne dôležité, aby vám váš obchodný partner poskytol kvalitné vzdelanie. To je vaším triumfom, vašou najväčšou konkurenčnou výhodou. Faktom je, že financie patria dlhodobo medzi najlepšie platené profesie na Slovensku. Dosahovať v tejto oblasti nadštandardné príjmy si však, rovnako ako pri klasickom podnikaní, vyžaduje čas a úsilie. 

A ako rozoznáte kvalitné zázemie a obchodného partnera na úrovni? Jednoducho. Okrem vzdelávania vám poskytne aj:

  • jasne, férovo a transparentne nastavené pravidlá odmeňovania,
  • mentora, ktorý vám pomôže na začiatku, ale môžete sa naňho spoliehať aj naďalej,
  • morálne a hodnotovo správne nastavenie firmy, vedenia a kolegov,
  • najmodernejšie technológie a IT systémy,
  • spoluprácu so všetkými relevantnými finančnými inštitúciami na trhu(banky, poisťovne, správcovské spoločnosťami),
  • marketingovú, legislatívnu a produktovú podporu.

Po skončení školení preto nemusíte strácať čas s podružnosťami, ale môžete rovno začať pracovať. Vašou najdôležitejšou úlohou bude pomáhať klientom starať sa o ich financie,  nie sa zaoberať marketingom či prenájmom priestorov. Ak však máte aj vyššie ambície, budme len radi – v rámci firmy môžete dostať možnosť si otvoriť vlastné pobočky a vyškoliť ďalších obchodníkov. . 

Mnohé štúdie ukazujú, že kľúčom k šťastiu je jasná predstava o cieľoch. Ak máte jasne stanovené ciele, vie vám to veľmi pomôcť v dosahovaní úspechov v podnikaní vo finančnom sprostredkovaní. Platí v ňom jednoduché pravidlo: koľko času a energie do podnikania investujete, toľko sa vám vráti naspäť. 

Prečo vlastne podnikať?

Akékoľvek podnikanie je tá najlepšia forma sebarealizácie. Získate vedomosti a skúsenosti, ktoré budú pre vás užitočné po zvyšok života. Nadštandardný príjem oproti zamestnaniu je príjemným a pomerne významným bonusom. 

Základný prehľad už máte, možno je správny čas pretaviť nápady do reality. Ak vás brzdili obavy, nemali ste nápad, alebo počiatočnú investíciu, už viete, že to nemusí byť podmienkou úspechu. Viete tiež, že jediné čo v skutočnosti potrebujete, je odhodlanie a vytrvalosť. Ak máte otázky alebo potrebujete ďalšiu pomoc, neváhajte a kontaktujte nás, radi vám pomôžeme odštartovať vašu podnikateľskú cestu. 

Zdroj: Unsplash

Finančnému sprostredkovaniu sa aktívne venujem už od roku 2013 v spoločnosti PROSIGHT Slovensko. Klientom pomáham vo všetkých oblastiach finančného trhu a tiež sa naplno venujem môjmu obchodnému tímu. Pri pomoci klientom využívam iba reálne čísla a fakty, čím sa usilujem zmeniť celkový pohľad na profesiu finančného sprostredkovateľa.

Napíšte mi správu

Chcem byť informovaný

Pravidelný newsletter s najnovšími správami z oblasti hypoték, sporenia, dôchodkového sporenia, ... Prihlásením sa súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Súvisiace články