Poistenie

Na čo si dávať pozor v prípade krádeže vozidla?

Krádež vozidla sa dnes stáva bežnou súčasťou a každého vodiča nemilo prekvapí. V prvom rade je dôležité zabezpečiť vozidlo tak, aby nepriťahovalo zlodejov áut. Existuje na trhu poistenie, ktoré vám zabezpečí auto pre prípad krádeže?

Áno, dnes je už možné dohodnúť si poistenie krádeže aj k povinnému zmluvnému poisteniu, ale, bohužiaľ, vo väčšine prípadov je to limitované nízkou poistnou sumou, ktorú vám poisťovňa vyplatí. Ideálnym riešením je dohodnúť si havarijné poistenie aj s rizikom krádež. V niektorých poisťovniach je to automaticky v balíku a niekde je nutné si to pripoistiť. Poistiť svoje auto pre prípad krádeže vám ale nemusí stačiť. Každá poisťovňa má svoje pravidlá, ktoré treba dodržiavať, a v neposlednom rade každé auto musí spĺňať podmienky zabezpečenia pre prípad krádeže, v opačnom prípade môže poisťovňa zamietnuť poistné plnenie.

V krátkosti si prejdeme, aké doklady je potrebné doložiť poisťovni pri odcudzení auta.

  • všetky kľúče od vozidla dodávané výrobcom a všetky ovládače od zabezpečovacích zariadení
  • všetky štítky s kódmi od kľúčov a ovládačov od vozidla a zabezpečovacích zariadení
  • originál osvedčenia o evidencii
  • policajná správa
  • v prípade potreby ďalšie doklady(napr. servisné knižky…)

V nasledujúcich riadkoch si ukážeme, aké zabezpečovacie zariadenia poisťovne akceptujú, a každé zariadenie si vysvetlíme osobitne.

Imobilizér je elektronické pasívne zabezpečovacie zariadenie pevne zabudované vo vozidle zabraňujúce neoprávnenému rozjazdu vozidla tým, že vyradí z prevádzky oddelené elektrické obvody vozidla.

Vyšší stupeň imobilizéra (napríklad VAM 01, FBS III, FBS IV)

  • VAM 01 je osemcestný elektromechanický imobilizér. Pozostáva z pevnej časti zabudovanej v interiéri vozidla a odnímateľnej dekódovacej kazety, ktorú si majiteľ po opustení vozidla berie so sebou.
  • FBS III, FBS IV je komplexné zabezpečovacie zariadenie (elektronický imobilizér). Uvedený systém obsahuje elektronický kľúč s integrovaným čipom, riadiacu jednotku elektroniky spínacej skrinky, riadiacu jednotku motora a riadiacu jednotku prevodovky, ktoré sú neoddeliteľne spárované.

Mechanické zabezpečenie je zariadenie, ktoré je pevne spojené s vozidlom a mechanickým spôsobom bráni neoprávnenému použitiu vozidla tým, že blokuje radenie alebo prevodové ústrojenstvo automobilu (Construct, Mul-t-lock, Defend-lock, Zeder, VAM systém a iné).

Alarm s plávajúcim kódom je elektronické aktívne zabezpečovacie zariadenie pevne zabudované vo vozidle signalizujúce akusticky a opticky pokus o neoprávnený vstup do vozidla a zabraňujúci jeho rozjazdu blokovaním motora (Avital, Clifford, Concept, Enforcer, GT, Micro car, Meta, Moss, Piranha, VAM systém a iné).

Označenie skiel VIN PRINT je systém bezpečnostného značenia skiel s následným spracovaním údajov o takto označených vozidlách. K označenému vozidlu sa vystavuje identifikačná karta, ktorú nie je možné sfalšovať vďaka hologramu na sklách (Car Code a iné).

Vyhľadávací systém(GPS) je aktívny zabezpečovací systém spolupracujúci s elektronickým zariadením pevne zabudovaným do vozidla, ktoré je po aktivácii vo vysielacom režime, a vyhľadávacím monitorovacím zariadením, ktoré úzko spolupracuje s dispečerským centrom. Pomocou uvedených zariadení sú v dispečerskom centre informácie ukladané do pamäte počítača a súčasne sa môže sledovať pohyb odcudzeného vozidla na aktuálnej mape pomocou monitora (Lo-jack, GP Jack, GPS/GSM a iné). Pre poisťovňu Kooperativa rádiolokačné zariadenie Lo-Jack nie je dostačujúce.

Pager systém je zariadenie (malý prijímač), ktorým je vybavený autoalarm, a majiteľ nosí toto zariadenie pri sebe. Zariadenie mu oznámi, že alarm sa uviedol do činnosti na vzdialenosť 500 až 2 000 m od vozidla (Doberman, Crimestopper a iné).

Evidenčný systém pomocou čipov je pasívny zabezpečovací systém spolupracujúci s elektromagnetickým detektorom čipov a identifikačnými mikročipmi zabudovanými do vozidla. Systém na základe čipov rozpoznáva všetky údaje o vozidle (IRIS, ECR-Car-Tracer a iné).

V nasledujúcej tabuľke si ukážeme podmienky zabezpečenia, ktoré sa odlišujú od výšky poistnej sumy vozidla (podmienky zabezpečenia sú určené len pre vozidlá kategórie M1 a N1 – osobné, úžitkové a nákladné vozidlá do 3,5 t).

Tabuľka prehľadne ukazuje, že medzi najbenevolentnejšie poisťovne patrí Allianz, prípadne UNIQA, a medzi najprísnejšie jednoznačne Union. Netreba zabúdať, že všetky zabezpečovacie zariadenia musia byť počas krádeže aktívne, lebo v opačnom prípade poisťovňa môže poistné plnenie zamietnuť. Pri dohodovaní havarijného poistenia je dôležité si vždy vo všeobecných poistných podmienkach nájsť informácie k podmienkam zabezpečenia a ktoré zabezpečenia poisťovňa akceptuje.

Zdroj: Allianz, ČSOB, Generali, Komunálna poisťovňa, Kooperativa, Union, Uniqa, Wüstenrot

Financiám sa aktívne venujem 8 rokov. V tejto sfére sa zameriavam výlučne na oblasť Neživotného poistenia. V spoločnosti PROSIGHT Slovensko pracujem ako produktový manažér a snažím sa dlhodobo rozvíjať produkty retailového a korporátneho poistenia. Produkty neživotného poistenia majú pre mňa obrovský význam, pretože každý z nás, či už v minulosti, dnes alebo v budúcnosti, využíval, využíva alebo bude raz využívať tieto produkty.

Napíšte mi správu

Chcem byť informovaný

Pravidelný newsletter s najnovšími správami z oblasti hypoték, sporenia, dôchodkového sporenia, ... Prihlásením sa súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Súvisiace články